רוצים לדעת יותר

 
 
 מדוע פסולת הפלסטיק מחומרים לא מתכלים מהווה בעיה?
מדוע פסולת הפלסטיק מהווה בעיה? 

פסולת הפלסטיק מהווה כיום בעיה כלל עולמית. כמות הפלסטיק המיוצרת כיום גדולה פי 20 מהכמות שיצרו לפני 50 שנה, והיא רק ממשיכה לעלות. בגלל זמינותו הגבוהה ומחירו הנמוך, יחסית, עיקר השימוש בפלסטיק הוא ליישומים חד-פעמיים, ובעיקר לצורכי אריזה.

עיקר הבעיה טמונה בשקיות הפלסטיק מחומרים לא מתכלים, שבהן נעשה כיום שימוש חורג ובלתי מבוקר - בעיקר השקיות המחולקות חינם במרכולים. השימוש בשקיות הניילון בעולם נאמד בטריליון שקיות בשנה (כשני מליון שקיות בדקה).

רשתות המזון בישראל, המהוות 50% מהשוק, מחלקות לבדן 1,600,000,000 שקיות בשנה. בישראל משווקות לרשתות השיווק מדי חודש כ-3,000 טונות של שקיות פלסטיק, מסוג שקיות "גופייה" (HDPE) - כך עולה מתוצאות
עבודת מחקר שבוצעה על ידי הטכניון, בהזמנת המשרד לאיכות הסביבה.

מדובר בעיקר בשקיות המחולקות חינם ברשתות; חלק משקיות אלו מגיע לאתרי הפסולת לאחר שהושלכו אחרי שימוש קצר ביותר. חלקן היחסי של שקיות הפלסטיק מהווה כ-28% מנפח הפסולת המושלכת בישראל ו-7% ממשקלה. פסולת זו דורשת שטחי הטמנה יקרים שאוזלים והולכים.

חלק אחר, אך משמעותי מבחינת הפגיעה הסביבתית, מגיע לשטחים הפתוחים ויוצר מפגע סביבתי חמור כמו זיהום קשה מאוד של האוקיינוסים (שהפכו למרק פלסטיק אחד גדול), לכלוך, פגיעה בבעלי חיים ועוד.


חזרה למעלה

 איך מפחיתים את כמות הזבל בישראל ובעולם כולו?

אם היה קם אויב לתקוף אותנו היינו קמים להתגונן, נכון? נכון.
שמירה על איכות הסביבה היא מלחמה יום יומית, מלחמה מסיבות טובות.
הנשק הכי חזק במלחמה הזאת נמצא בידיים של כל אחד מאתנו. כל החלטה שתקבלו בזמן הקניות נחשבת לצרכנות ירוקה.

שקית הניילון הרגילה שהשתמשת בה 5 דקות, תחיה הרבה אחרי הילדים והנכדים שלך. לשקיות הניילון לוקח בין עשרות למאות שנים להתפרק! מה אנחנו יכולים לעשות כדי לצמצם את הנזק? רוב הזבל שלנו היום פשוט לא מתכלה. הבעיה מתחילה בהווה ונצטרך להתמודד איתה בעתיד.

בסקר שערך המשרד להגנת הסביבה לאחרונה נמצא כי כ-80% מהציבור מבין כי השימוש המופרז במוצר זה פוגע בסביבה וכ-40% מתוכם סבורים שהנזק חמור. רוב הציבור חושב שיש לנקוט צעדים כדי לצמצם את הנזק על ידי הגברת השימוש במוצרים ידידותיים, הגבלת שימוש במוצרים הקיימים ופעילות מוגברת להגברת המודעות הציבורית.

בדיון ציבורי שנערך בכנסת ביוני 2008, בנושא צמצום הפגיעה של שקיות לא מתכלות, הוחלט  
לעודד עסקים למכור שקיות רב-פעמיות או שקיות מחומרים מתכלים שפגיעתן בסביבה נמוכה. בחודש יולי 2007 הוגשה הצעת חוק להפחתת השימוש בשקיות פלסטיק, התשס"ז-2007.

מטרתה של החקיקה היא עידוד צריכה של שקיות לשימוש רב-פעמי, העשויות מחומרים ידידותיים לסביבה, וצמצום השימוש בשקיות הפלסטיק מחומרים לא מתכלים , כמו גם העלאת המודעות בקרב הציבור לנושא ופיתוח אחריות סביבתית. חוק זה מבוסס על מודלים שונים הנהוגים במדינות רבות בעולם, אך בעיקר נסמך על המודל האירי, לפיו מוטל היטל כספי המושת על הצרכן ברכישת שקית פלסטיק בבית העסק. כספי ההיטל מועברים על ידי בית העסק אל קרן ייעודית.

באירלנד חלה ירידה של למעלה מ-90% בכמות השקיות הנצרכת בתוך שנה מיום החלת החוק. שאיפת המחוקק היא לאפשר לצרכן זמינות ונגישות לשקיות רב-פעמיות, שתאפשרנה לו להימנע ככל הניתן מרכישת שקיות הפלסטיק ומתשלום ההיטל.


חזרה למעלה

איך מפחיתים את כמות הזבל בישראל ובעולם כולו? 
 מה זה ניילון

ניילון הוא שם מסחרי של פולימר פלסטי המשמש לייצור עשרות מוצרים. המצאתו בשנות ה-30 הביאה למהפכה בתחום האריזה, שהייתה עד אז בשליטה מוחלטת של הנייר. מוצרים רבים, החל מגרביונים ועד למצנחים, עשויים מניילון.

יתרונותיו הגדולים של הניילון הם מחירו הזול יחסית, עמידותו, אטימותו למים ואפשרויות הייצור המגוונות שלו. במהלך השנים החליף הפלסטיק את השימוש בניילון, בכל הקשור לייצור ולשיווק של שקיות לצורך אריזת מוצרים בחנויות וברשתות השיווק. לפיכך המונח השגור, "שקיות ניילון", מתייחס על פי הרוב המוחלט לשקיות פלסטיק.


חזרה למעלה

 שני סוגי שקיות עיקריים משווקים בחנויות

שקיות HDPE) High Density Polyethylene)
אלו הן השקיות הדקות והקלות המשווקות בכל רשתות השיווק, החנויות והשווקים לצורך אריזת מוצרים. בחודש יולי 2007 הוגשה
הצעת חוק הפחתת השימוש בשקיות פלסטיקהתשס"ז-2007, המתייחסת למוצר זה בלבד - שמהווה את מוקד הזיהום והפגיעה הסביבתית.

שקיות LDPE) Low Density Polyethylene)
שקיות עבות יותר המשווקות, על פי רוב, לאריזת מוצרים איכותיים בחנויות מותגים ובגדים.

טיפול בבעיית שקיות הפלסטיק- מתוך האתר להגנת הסביבה.


חזרה למעלה

 טיפול בבעיית שקיות הפלסטיק הלא מתכלות

מטרות
צמצום השימוש: המטרה העיקרית ומרב המאמצים מוקדשים לצמצום הצריכה והשימוש בשקיות הניילון מחומרים לא מתכלים, מתוך מטרה להקטין את קצב ייצורן ואת פגיעתן בסביבה באופנים המתוארים לעיל.

מחזור:
המטרה המשנית היא למחזר כמה שיותר שקיות אשר סיימו את חייהן, מתוך מטרה לחסוך בחומרים ולמנוע השלכתן והצטברותן בטבע ובאתרי הפסולת.

שיטות:
קיימים מספר מנגנונים להשגת המטרות, וחלקם כבר מיושם במדינות ברחבי העולם:

מיסוי ישיר של שקיות (Plas tax)
על פי שיטה זו משלם הצרכן מס על כל שקית ניילון שהוא לוקח בחנות. המסים נאספים בקרן מיוחדת המשמשת  לתיקון מפגעי השקיות. אירלנד היא המדינה שיישמה באופן הגורף ביותר את מס השקיות. כל צרכן משלם $0.15 על כל שקית (למעט חריגים). מאז החלת החוק ירדה צריכת השקיות באירלנד ב-90% ונאספו כ-9.6 מיליון דולר בקרן. מדינות נוספות שוקלות להחיל חוק דומה, וביניהן דרום אפריקה, אנגליה, סקוטלנד ועוד.


טיפול במסגרת חוק אריזות
במדינות אירופיות אשר בהן קיים חוק אריזות כללי, אבל אין חקיקה ספציפית לשקיות, הן מטופלות במסגרת אחריות היצרנים. במקרים אלו, ההצלחה שנרשמה בהפחתה של צריכת שקיות נמוכה מאשר באירלנד. לדוגמא: בדנמרק הופחתה צריכת השקיות ב-66% בעקבות חוק אריזות.


פעילות וולנטרית
לקיחת אחריות על ידי רשות שיווק וקמעונאים, לצורך הפחתה של צריכת השקיות במדינות רבות באירופה ובארצות הברית. רשתות שיווק גובות תשלום על שקיות או מגבילות את הצריכה כדי להקטין את כמות השקיות הנצרכות. באוסטרליה בוצע מהלך לטיפול בנושא שקיות הפלסטיק. בשלב ראשון נחתמה אמנת טיפול בין ארגון הקמעונאים לממשלה, והוצבו בה יעדים ברורים לצמצום הצריכה ולקידום אחוזי מחזור השקיות. במקביל, המשיכה הממשלה להכין את הרקע לחקיקה שתסדיר את הנושא, למקרה שהפעילות הוולנטרית לא תצליח. ב-31/12/05 דיווח ארגון הקמעונאים לממשלה על הפחתה של 45% בכמות השקיות המשווקות, ועל 14% מחזור שקיות. ערכים אלו הם בהתאם לאמנה שחתמו, ולכן הם מבקשים מהממשלה להמשיך בפעילות על בסיס האמנה ולא להחיל מיסוי על השקיות.


איסור חלוקה
במספר מדינות נקטו צעד מחמיר של איסור חלוקת שקיות לא מתכלות בחנויות, בכל המדינה או במספר ערים. למשל - בבומבי ובדלהי ובמדינות נוספות בהודו, אסרו לחלוטין את השימוש בשקיות ניילון וזאת בשל הלכלוך הרב שהן גרמו ובשל סתימת מערכות הניקוז.


הסברה
בכל המקומות בהם הוחלה תוכנית לצמצום השימוש בשקיות פלסטיק, היא לוותה במסע הסברה נרחב לציבור. לדוגמא הונג קונג, בעלת שטח קטן מאוד וצפיפות אוכלוסין גדולה, סובלת מבעיה קשה של מחסור באתרי פסולת, ולכן יצאה במבצע "ללא שקיות, בבקשה" המיועד להקטין את כמות השקיות הנצרכות ומושלכות לאתרי הפסולת. במסגרת זו נאסר על חנויות גדולות לחלק שקיות ללא הגבלה, ובמקביל הוצבו מכלים בכל רשתות שיווק לאיסוף שקיות ישנות למטרות מחזור. המבצע מלווה במסע הסברה נרחב לתושבים.


חזרה למעלה

 שקיות נייר מול שקיות פלסטיק

תהליך הקטנת הזיהום הסביבתי ושיפור איכות החיים לא נותן יתרון משמעותי לשקיות נייר על פני שקיות פלסטיק. אך שימוש בשקיות נייר ממוחזר היינו תחליף ראוי יותר משקיות פלסטיק רגילות. אך ייצור שקיות נייר שאינן מחומרים ממוחזרים כרוך בכריתת יערות נרחבת .

כעיקרון, נפח הפסולת של שקיות נייר הוא גדול, והליך ייצורן של שקיות לא ממוחזרות דורש כמות אנרגיה אדירה המזהמת בעשרות אחוזים יותר מתהליך ייצור שקיות הפלסטיק. נכון ששקיות נייר הן מתכלות, אך בהיגיון פשוט, בשימוש בשקיות נייר לא ממוחזרות אנו מבינים שאנו כורתים עצים וזה כבר לא טוב כמו שחשבנו, ונאבד את המטרה של שמירה על הסביבה.


לכן הדעה הרווחת כיום בעולם מסתייגת מרעיון החלפת שקיות הפלסטיק בשקיות נייר, אלא מעודדת את הגברת השימוש בשקיות אקולוגיות מבדי כותנה טבעי, יוטה, וחומרים עמידים לאורך זמן לשימוש.

ובנימה חיובית - חושבים ירוק, חושבים נכון!
אין ספק כיום שמוסדות גדולים, ארגונים וחברות מציבות לעצמם יעד של מחזור ושמירה על איכות הסביבה. אנו מאמינים שכל חברה שהתחילה לחשוב ירוק הביא את עצמה לשיפור כלכלי, בין אם ישיר או עקיף. לכן אנו חייבים להתחיל להשתמש במוצרים רב-פעמיים ובמוצרים מתכלים כולנו מתחילים לראות יותר ויותר אנשים ברחובות עם שקיות ירוקות, ושקיות מחומרים מתכלים.


חזרה למעלה

גרין פק שומרת על הטבע 
קישורים מומלצים

המשרד להגנת הסביבה
המועצה לישראל יפה
החברה להגנת הטבע
קק"ל
מרכז השל - המכון הישראלי לחשיבה ומנהיגות סביבתית
אדם טבע ודין - אגודה ישראלית למען איכות הסביבה
מגמה ירוקה - סטודנטים למען הסביבה
המשרד להגנת הסביבה - חומר רקע בנושא בעיית שקיות הפלסטיק וצמצום השימוש בהן
המשרד להגנת הסביבה נאבק בשקיות הפלסטיק המזהמות. סיכום דיון עדכני בנושא
הפחתת השימוש בשקיות פלסטיק - נייר עמדה "אדם טבע ודין"
קמפיין "רק שקית אחת פחות"
פורום איכות סביבה - NRG
פורום איכות הסביבה - תפוז
פורום איכות הסביבה - Walla
הסוכנות האמריקאית לאיכות הסביבה
גרינפיס ישראל
האו"ם - תוכנית סביבתית
ידידי כדה"א במזה"ת
אתרי חדשות סביבתיות בעולם, ברדיו ובטלוויזיה
אתר "האמת המטרידה" סרטו של אל גור - סרט חובה!


 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר